13:48

Cykl książek "Lena" Silvia Serreli, Akademia Inteligentnego Malucha


Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami opinią o serii książek o rezolutnej Lenie. Są to książki wydane przez Wydawnictwo Klett, z serii Akademii Inteligentnego Malucha.

Lena to 6-letnia dziewczynka, która chodzi już do szkoły, ma rodzeństwo, przyjaciół, zwierzątko. Jak każda mała dziewczynka, zmaga się z różnymi sytuacjami, w których trudno odnaleźć się małemu dziecku.


Cała seria dotyka istotnych kwestii z życia dziecka i pomaga nam - rodzicom w wytłumaczeniu ich naszym dzieciom. Nie zawsze wiemy jak wyjaśnić  pociechom co to jest  kłamstwo i dlaczego jest złe, dlaczego musimy być cierpliwi, czy po co ciągle jemy warzywa?

W każdej książce pojawia się poradnik dla rodziców, napisany przez psychologa, który pomaga nam przejść przez dany temat.


Pierwsza z czytanych przez nas książek to "Lena. A Ty, jaki masz kolor skóry?" Temat dla nas bardzo aktualny, ostatnio sporo rozmawiamy o kolorach skóry,  ponieważ Majka w sklepie zauważyła czarnoskórego mężczyznę i zapytała dlaczego ma taki ciemny kolor? Na szybko opowiedziałam jej o melaninie, a w domu porozmawiałyśmy o różnicach pomiędzy ludźmi. Dzięki książce było mi  dużo łatwiej pokazać Mai różnorodność i piękno każdego człowieka.  Chcę, żeby moje dzieci były otwarte, tolerancyjne i empatyczne, żeby nie wierzyły w stereotypy i szanowały każdego człowieka bez względu na kolor skóry, wyznanie, niepełnosprawność.


Druga książka to mój  faworyt  "Lena. Jak długo mam jeszcze czekać?". Lena w książce uczy się, że nie wszystko można mieć od razu, tu i teraz. Czasami trzeba być cierpliwym i czekać na wyniki naszej pracy. Nie trzeba się zniechęcać, tylko czerpać radość z oczekiwania na finał. Lena czeka z niecierpliwością aż z zasianych nasionek wyrośnie jej bujna bazylia. To świetny pomysł do powtórzenia w domu. Majka już zasiała na balkonie koperek i pietruszkę i codziennie sprawdza, czy już coś pojawiło się w doniczkach.


Ostatnia książka, którą czytałyśmy to "Lena. Dlaczego oni się z niego śmieją?". Książka opisuje historię chłopca, który jest nowy w klasie Leny, a starsi koledzy wyśmiewają jego nieśmiałość. Dowiadujemy się, że przemoc ma często wymiar nie tylko fizyczny. Pokazane jest również jak radzić sobie z tym problemem, jak pomóc dziecku, które jest nękane i jak przezwyciężyć ten problem w grupie.Inne tytuły z Leną:


Polecam tę serię, my na pewno zaopatrzymy się w kilka dodatkowych tytułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 MamusiOOwo , Blogger